13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ASTRONOMIA

Asteroida Szczecin krąży wokół Słońca

Może mało kto pamięta już o tym, że kilkanaście lat temu nasi uczniowie brali udział w kampanii poszukiwania asteroid prowadzonej w ramach International Asteroid Search Campaign. Uczestniczący w projekcie uczniowie odkryli wówczas pięć asteroid krążących w pasie asteroid znajdującym się między Marsem a Jowiszem. Było to wówczas duże wydarzenie, a nazwiska odkrywców widnieją w bazie prowadzonej przez Minor Planet Center (MPC) przy numerach odkrytych asteroid. Właśnie, asteroidzie po odkryciu przypisuje się numer, a nie nazwę. Część z nich oczywiście jest nazwana, ale dotyczy to głównie zawodowych astronomów i ośrodków naukowych prowadzących takie obserwacje. Poza tym taka asteroida przed nadaniem nazwy musi mieć jeszcze wiele obserwacji dokonanych przez różnych obserwatorów. Jakiś czas temu dostaliśmy możliwość nazwania jednej z odkrytych przez nas asteroid, której nadano numer 352214 w katalogu MPC. Wspólnie z odkrywcami – Krzysztofem Będkowskim, Adamem Dziedzicem oraz Tomaszem Niedźwiedziem postanowiliśmy nazwać „naszą” asteroidę Szczecin. I tak po 14 latach od odkrycia Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła naszą propozycję i już wiemy, że asteroida Szczecin krąży wokół Słońca  w średniej odległości 2,65 jednostek astronomicznych w czasie ponad 4 lat. Do tej pory asteroidę zaobserwowano 149 razy, a oficjalne potwierdzenie ukazało się w biuletynie wydawanym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną https://www.wgsbn-iau.org/files/Bulletins/V001/WGSBNBull_V001_010.pdf , gdzie możemy znaleźć taki zapis

Dokładne parametry opisujące m.in. parametry orbity asteroidy Szczecin znajdują się w bazie MPC http://www.minorplanetcenter.net/db_search/show_object?object_id=352214 .

Dzisiaj już wiemy, że będziemy mogli nazwać kolejną odkrytą przez nas asteroidę i jeśli otrzymamy zgodę na naszą nazwę to podzielimy się z Wami taką informacją.

GALERIA: