13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

OBÓZ FIZYCZNY I CHEMICZNY

 


OBÓZ NAUKOWY W SARBINOWIE

fizycy z 1D,B,C  i młodzi chemicy z 8P 17 września  pojechaliśmy na obóz naukowy do Sarbinowa, do Ośrodka Politechniki  Warszawskiej.

Już pierwszego dnia udaliśmy się na wykład p. Macieja Marczewskiego, który przyjechał do nas z Politechniki Warszawskiej. Każdego dnia uczestniczyliśmy w wykładach pracowników PW oraz zajęciach z p. Zofią Kuklą I prof. Markiem Golką. We wtorek oraz środę byliśmy na wykładach dr inż. Ewy Mironiuk-Puchalskiej, która przedstawiła nam podstawy chemii organicznej.
Razem z naszą wychowawczynią, p. Wioletą Świtałą wzięliśmy  udział w zajęciach w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej. Wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat Morza Bałtyckiego oraz oglądalismy pod mikroskopem żyjące w nim stworzenia. Następnego dnia spacerowaliśmy przy wydmach, poznając rosnące tam rośliny oraz wykonywaliśmy doświadczenia związane z badaniem wody. http://tcee.pl/Witrualny/Lesna/index.html
Mieliśmy też trochę czasu na poznanie okolicy. Zwiedziliśmy XIII-wieczny kościółek w Sarbinowie i całą  gamę miejscowych zachodów słońca. Oczywiście wylegiwaliśmy się też na plaży (cale 37 minut:)). Aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych zorganizowanych przez p. Mirosławę Grucę. W czwartek rano przeszliśmy wiele kilometrów brzegiem morza, aby dojść do latarni w Gąskach. Mogliśmy tam podziwiać morską panoramę Sarbinowa i okolic z prawie najwyższej latarni w Polsce. Poznaliśmy rodzinę latarników i ich sześcioro dzieci ( na zdjęciu). Zjedliśmy też pyszne lody.
Wieczorami spotykaliśmy się, aby wspólnie czytać naszą lekturę, epopeję narodową – “Pana Tadeusza”. W specjalnie wybranym, nastrojowo oświetlonym  miejscu, w bardzo miłej atomsferze, wszyscy owinięci ciepłymi kocami, z kubkami gorącej herbaty. Oprócz naszej wychowaczyni  czytali dla nas również wykładowcy z Politechniki Warszawskiej.
Ostatniego dnia po zakończeniu wykładów poszliśmy z naszymi opiekunami  na plażę, aby pożegnać się z morzem. Wieczorem niestety pogoda nam nie dopisywała, więc nie mogliśmy upiec kiełbasek na ognisku, ale to wcale nie zepsuło nam  humorów, ponieważ świetnie bawiliśmy się ,tańcząc i śpiewając.
W dzień wyjazdu po śniadaniu wszyscy uczestnicy obozu oraz nasi opiekunowie zgromadzili się w sali konferencyjnej, aby podsumować tak miło i produktywnie spędzony czas. Każdy z nas otrzymał certyfikat  poświadczający  udział w zajęciach.

opracowała Lena Kowalczyk 8p

>>ZOBACZ