13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

FESTIWAL TEATRALNY

>>"Festiwal Języka Polskiego 2019 - Festiwal Teatralny"



DZIEŃ 5.________________________piątek

FESTIWAL TEATRALNY – PODSUMOWANIE

31 maja, w piątek, zakończyliśmy teatralne święto, które trwało 4 dni. Był to czas intensywnie przeżyty, wypełniony niezwykłymi wrażeniami artystycznymi. Zobaczyliśmy 5 przedstawień, 1 próbę (prawie generalną), braliśmy dział w 4 warsztatach, śledziliśmy „korytarzowe” cytaty ze znanych tekstów dramatycznych, poznaliśmy wiele pobudzających do refleksji myśli związanych z teatrem. Wreszcie nadszedł finał imprezy, podczas którego obejrzeliśmy film prezentujący w telegraficznym skrócie najważniejsze wydarzenia festiwalu, rozkoszując się smakiem wyśmienitego tortu.

GALERIA:



DZIEŃ 4.________________________czwartek

„DZIADY CZ. II”, CZYLI O TEATRZE EPOKI ROMANTYZMU

30 maja, w czwartek, odbyły się warsztaty teatralne, w których uczestniczyły wszystkie klasy siódme. Do naszego skromnego przybytku zawitali aktorzy ze szczecińskiego Teatru Polskiego: Małgorzata Iwańska oraz Jacek Piotrowski. Chcieli oni przybliżyć nam – uczniom, okres romantyzmu, jego znaczenie w Polsce, będącej wtedy pod uciskiem państw zaborczych.

Pierwszym utworem romantycznym, przedstawionym przez mistrzów teatru, była „Oda do młodości” Adama Mickiewicza – najbardziej znanego twórcy epoki romantyzmu. Fragment wiersza został pięknie wygłoszony przez panią Małgorzatę Iwańską. Następnie rozmawialiśmy o polskich wieszczach okresu romantyzmu: Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Zygmuncie Krasińskim oraz Cyprianie Kamilu Norwidzie. Została odczytana nawet XVI Lekcja Adama Mickiewicza o dramacie.

Po rozmowie o wybitnych twórcach, ich utworach, a także znaczeniu romantyzmu  w Polsce – przenieśliśmy się w świat „Dziadów”. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły: dwóch chłopców i dwie dziewczyny. Wcielili się oni w role duchów przywołanych przez Guślarza, którego zagrał pan Jacek Piotrowski. Pozostali uczniowie utworzyli chór, powtarzając znane chyba każdemu słowa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”. Przedstawienie wyszło wzorowo. Aktorzy zagrali fenomenalnie, ale i uczniowie stanęli na wysokości zadania.

Po „Dziadach” nadszedł czas na rozmowę o teatrze. Jak powszechnie wiadomo, Polska w okresie romantyzmu była pod uciskiem państw zaborczych: Rosji, Austrii oraz Niemiec. Niemożliwym było więc wystawianie sztuk o charakterze patriotycznym, wzywającym do walki o ojczyznę. Komedia, czyli utwór, który ma rozweselić odbiorcę, była dość popularna w teatrze (komedie można było wystawiać na scenie, ponieważ nie wzywały, przynajmniej dosłownie, do walki o suwerenność). Wybitnym twórcą tego gatunku był Aleksander Fredro. Każdy powinien znać jego utwory – „Zemstę” czy „Śluby Panieńskie”. Scena z tego ostatniego dzieła została wystawiona przez aktorów Teatru Polskiego.

„Śluby Panieńskie” były ostatnim utworem wspominanym  podczas tych warsztatów. Uczniowie rozeszli się do klas, lecz na pewno każdy zapamięta to, czego dowiedział się o epoce romantyzmu.

Michał Spoz (foto)

GALERIA:


WIELKI FINAŁ FESTIWALU TEATRALNEGO
Spektakl „Czekoladki”
Premiera "Memorabilium populi. Pamiątki po ludziach"


Czwartek, 30 maja,  w ramach Festiwalu Teatralnego uczniowie naszego liceum w Klubie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zaprezentowali dwie sztuki, w tym znaną i uwielbianą komedię "Czekoladki" w wykonaniu Katarzyny Bartkowiak, Magdaleny Kasperczak, Wojciecha Szłapackiego, Joanny Szkibiel i Tomasza Nowaka. Widzów spektakl rozbawił do łez, szczególnie postacie Antoniny (Wojciech Szłapacki, 2C) i Luizy (Tomasz Nowak, 1C). Za muzykę do przedstawienia odpowiadał jej autor, absolwent Trzynastki – Michał Kram.

Premierę z kolei miał projekt teatralny pod tytułem "Memorabilium populi. Pamiątki po ludziach" przygotowany przez Katarzynę Bartkowiak. Wzięli w nim udział: Monika Niedopytała (2A), Zuzanna Psica (2A), Katarzyna Bartkowiak (2A), Aleksandra Żukowska (2B) i Michał Chawryło (2A). Projekt poruszał historiami o odchodzeniu ludzi, których kochamy.

Ostatni dzień Festiwalu Teatralnego wzbudzał różnorodne reakcje - od niepohamowanego śmiechu, niepewności, zaciekawienia, po refleksję nad życiem i smutek bliski łez. Takie zakończenie tygodnia pełnego artystycznych wrażeń będzie najlepszą zachętą dla wszystkich do udziału w kolejnej edycji imprezy.

Kasia Bartkowiak

GALERIA (CZEKOLADKI):

GALERIA (MEMORABILIUM):


>>KURIER SZCZECIŃSKI

>>GŁOS SZCZECIŃSKI



DZIEŃ 3.________________________środa

PREMIERA „CHCEMY JEŚĆ”

W środę, 29 maja, Sala Kominkowa Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie była świadkiem trudu aktorskiego, obnażonych emocji i dogłębnej analizy ludzkiej natury poprzez sztukę. A wszystko za sprawą spektaklu „Chcemy jeść” wystawionego przez grupę teatralną o tej samej nazwie.

Scenariusz (na motywach sztuki ,,Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka) - pełen absurdu, bogaty w motywy kulturowe i jednocześnie bardzo aktualny,  stał się tłem dla  rozważań o problemach współczesnego świata - egoizmie, populizmie, znieczulicy, dominacji silniejszego. Niedorzeczna sytuacja ludzi uwięzionych w bezimiennej sali i humorystyczne dialogi to tak naprawdę przygnębiający obraz społeczeństw, obraz, który niepokoi i uwiera, ponieważ w każdym z bohaterów można zobaczyć samego siebie.

Praca nad spektaklem trwała od początku roku szkolnego – osiem miesięcy starań zaowocowało nowym, pozytywnym doświadczeniem artystycznym. Publiczność nie pozostała bierna wobec wysiłku młodych aktorów i nagrodziła występ żywymi brawami.

Adepci teatru wystąpili w składzie:
Trzy - Michał Malesza
Cztery – Wojciech Szłapacki
Pięć – Urszula Drabik
Listonosz – Magda Wesołowska
Sługa – Rubens Rella
oprawa muzyczna – Michał Kram

Magdalena  Wesołowska

GALERIA:



DZIEŃ 2.________________________wtorek

WARSZTATY TEATRALNE – SPOTKANIE Z ADAMEM ZYCHEM

Klasa 8P miała okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych poprowadzonych przez  pana Adama Zycha, aktora Teatru Polskiego w Szczecinie. Spotkanie pod tytułem „Jak to pokazać na scenie?” odbyło się w ramach Festiwalu Teatralnego.

Pan Adam Zych opowiadał o pracy w teatrze, podkreślał, jak ważne jest zgranie aktorów na scenie, mówił także o inspirującej roli literatury dla jego teatralnej kariery. Następnie klasa 8P odegrała scenę z książki Henriego Michauxa pod tytułem „Niejaki Piórko”. Uczniowie wcielili się w role postaci przedstawionych w utworze, czyli między innymi Piórki, kelnerek, przyjaciółek oraz nawet pociągu.

Warsztaty miały podkreślić rolę zabawy w grze aktorskiej oraz nauczyć młodzież sztuki improwizacji.

Martyna Wabia (tekst)
Dominika Hury (foto)

GALERIA:


PREMIERA „OJCA CHRZESTNEGO”

We wtorek, 28 maja, odbyła się premiera spektaklu „Ojciec chrzestny”, inspirowanego filmem i książką o tym samym tytule. Wyreżyserował go Jakub Tomala, odtwórca tytułowej roli,
a autorski scenariusz napisał Jakub Owsianowski, który zagrał Michaela Corleone, jedną
z głównych postaci.

Aktorami byli uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Wyjątkowo dobrze poradzili sobie z ambitnym materiałem literackim. Oddali niesamowity klimat mafijnej historii, której akcja toczy się w latach czterdziestych XX w Nowym Jorku.

Przedstawienie było warte obejrzenia również z powodu nastrojowej muzyki granej na żywo, a także niezwykłego zaangażowania całego zespołu. Zadbano o dobre oświetlenie, eksponujące kluczowe momenty akcji i wzmagające napięcie, a także o odpowiednie rekwizyty. Publiczność bez wątpienia miała doskonałą okazję, aby wczuć się w mroczną atmosferę interesów mafijnej rodziny Corleone.

Obsada:
Jakub Tomala – jako Vito Corleone
Jakub Owsianowski – jako Michael Corleone
Maciej Budzyński – jako Tom Hagen
Piotr Sobczyk – jako Santino Corleone
Tomasz Lindner – jako A. Bonasera, jako Virgil Sollozzo i jako Don Tataria
Tatiana Kavetska – jako Pielęgniarka, jako Frodo Corleone i jako Don Barzini
Kinga Kubasiewicz – jako Kay Adams
Jan Ledworowski – jako Peter Clemenza
Szymon Ścibior – jako Kapitan McCluskey
Piotr Bartkowiak – jako Endzo, jako Salvatore Tessio i jako Don Zaluchi
Zuzia Marańska – jako Reporter
Maciej Mazan – jako Johnny Fontanne i jako Mafiosa
Maks Łukaszewski – jako Mafiosa
Martyna Siwek – jako Mafiosa
Alicja Abramczuk – gra na gitarze
Klara Bieluń – gra na altówce
Jakub Tawakol - oświetlenie
Dominika Nowaczewska – pomoc sceniczna i organizacyjna

Kinga Kubasiewicz

GALERIA:


„BYĆ” – PRÓBA OTWARTA – IMPREZA ZAMKNIĘTA

W malarni, gdzie zwykle nikogo nie ma, a czas się zatrzymał, sen miesza się z rzeczywistością. Abstrakcyjna miniaturka na podstawie opowiadań Henriego Michaux ,,Niejaki Piórko" dojrzewa do pokazania ją światu. Pracują nad nią młodzi, poczatkujący aktorzy pod czujnym okiem profesjonalisty - pana Adama Zycha. Unikalna szansa na podglądanie artystów przy pracy i przekonanie się, jak wygląda tworzenie przedstawienia od podszewki.
Zaproszeni są wszyscy, ale tylko nieliczni zostaną wybrani…

Dominika Hury (
tekst i foto)

GALERIA:



DZIEŃ 1. ________________________poniedziałek

WARSZTATY Z MICHAŁEM JANICKIM

Kilka klas gimnazjum i liceum wzięło udział w spotkaniu z Michałem Janickim -  znanym i lubianym szczecińskim aktorem,  który mówił o specyfice swojej pracy artystycznej. Z właściwym sobie humorem zauważył, że większość aktorów to osoby nadpobudliwe i często nie do końca normalne, a następnie opowiedział kilka anegdot „zza kulis” oraz  życia codziennego. Poddał także próbie naszą dykcję, każąc wymówić słowo „przeliteratulizowany”, co udało się tylko jednej licealistce, która w nagrodę otrzymała zaproszenie do teatru. Spotkanie było niezwykle barwne, głównie ze względu na niebanalną osobowość naszego gościa. Czas minął szybko i niezwykle przyjemnie.

GALERIA:


PREMIERA „BALLADYNY”

Dzisiaj, 27 maja, w naszej szkole rozpoczął się Festiwal Teatralny. W jego bogatym programie znalazła się premiera spektaklu przygotowanego przez uczniów klas 7 i 8 pt. „Balladyna”, która miała miejsce w Starej Rzeźni. Reżyserią spektaklu zajął się Bartosz Bielecki z klasy 3N. W głównych rolach wystąpili: Martyna Siwek, Jakub Owianowski, Iga Wojsław i Katarzyna Wojciechowska. Pozostali członkowie obsady to:  Alicja Marcińczak, Andrzej Donotek, Szymon Ścibior, Maciej Mazan i Kajetan Leciej. Podczas pokazu towarzyszyła nam wspaniała atmosfera.
,,Wydaje mi się, że największym atutem projektu jest to, że zrealizowaliśmy go sami,
bez zbytniej ingerencji nauczycieli. Sami wyreżyserowaliśmy sztukę, sami nad nią pracowaliśmy i jest to po prostu coś naszego” – powiedział reżyser i koordynator całego wydarzenia, Bartosz Bielecki. Pytany, dlaczego wybór padł na ,,Balladynę”, powiedział, że
,,jest ona po prostu w programie nauczania”, po czym dodał: ,, Słowacki daje takie pole do interpretacji, że mogliśmy pracować z nią niezwykle kreatywnie”.  ,,Jestem dumny z moich aktorów, ponieważ wykonali kawał dobrej roboty, poza tym mieli okazję nauczyć się odpowiedzialności i samodzielności” – dodaje Bartek.
O czasie poświęconym na naukę tekstu i związanymi z nią trudnościami mówi Jakub Owsianowski, który wcielił się w postać Kirkora: ,,Przyznaję, że nie było to łatwe zadanie, ale kluczem do sukcesu była wspólna nauka tekstu na próbach naszego koła.” ,,Nawet gdybym miał możliwość nie dokonałbym żadnych zmian w obsadzie”- podkreśla Kuba. ,,Aby uzyskać taki efekt, wszyscy musieliśmy pracować na najwyższych obrotach” – dodaje na koniec aktor.

Martyna Siwek

GALERIA:


HAPPENING – SCENA PROWOKACJA!

Jednym z elementów Festiwalu Teatralnego będą krótkie, improwizowane scenki, w prowokacyjny sposób zapowiadające premierę dnia. Dzisiaj na korytarzu można było spotkać Balladynę i Alinę, które koniecznie chciały się dowiedzieć, gdzie w szkole rosną maliny, czy Kirkor jest przystojny, dlaczego Grabiec znowu się spóźnia i o której rozpocznie się sąd…

GALERIA: